Znajomość TEX-a nie jest oczywiście niezbędna do czytania niniejszego tekstu. Wystarczy jedynie pewne obycie z komputerami. Autor ma jednak nadzieję, że dotychczasowi użytkownicy TEX-a mogą również skorzystać z pewnych informacji tu zawartych.
W rozdziale Co to jest TEX -- informacje ogólne przedstawione są te cechy programu TEX, które autor uważa za najistotniejsze. Pojawia się również próba udzielenia odpowiedzi na pytanie ,,co można składać TEX-em?''.
Krótki rozdział Zecernia czy maszyna do pisania? służy omówieniu dwóch linii ewolucji programów służących do składania tekstów.
W następnym rozdziale przedstawione są interpunkcyjne, ortograficzne i typograficzne zasady przygotowywania tekstów, przeznaczonych do składania systemem TEX. Ten rozdział jest podręcznikiem dla najbardziej początkujących TEX-owców, pracujących pod opieką bardziej zaawansowanych użytkowników tego sytemu. Stanowi on zarazem kompletny podręcznik dla osób zajmujących się tworzeniem maszynopisów komputerowych, które mają być następnie przetwarzane TEX-em.
W rozdziale TEX, czyli pan Kazio omówiona jest ogólna zasada działania systemu TEX. Porównywany jest on tam do zecera, pana Kazia.
Rozdział Pudełka i kleje zawiera opis części modelu pudełkowo-klejowego, który jest podstawą konstrukcji stron tworzonych przez TEX-a.